Što ide u spremnik za staklo, a što ne?
Ambalažni otpad i recikliranje već su godinama visoko na dnevnom redu za zaštitu okoliša, a u novije vrijeme posebice predmeti kao što su šalice za kavu, slamke i štapići za uši. Dakle, oni predmeti koje je teško reciklirati i koji se sastoje od više od jednog materijala. Jedan predmet koji se može reciklirati iznova i iznova je staklo i na njega se često zaboravlja.
Možda mislite da je to zato što staklo nije problematično za okoliš, ali jeste li ikada zastali i postavili to pitanje? Odakle uopće dolazi staklo i kamo odlazi nakon što ga bacite?
Prednosti recikliranog stakla
Reciklirano staklo prevladava mnoge probleme koji se posebno odnose na proizvodnju netaknutog materijala. Staklo se može beskonačno reciklirati bez gubitka kvalitete. To znači da se manje prirodnih resursa uzima iz okoliša.
Svaka tona recikliranog stakla štedi 1.2 tone sirovina, a smanjuju se i emisije stakleničkih plinova čime izravno štitimo atmosferu.
Od samo jedne reciklirane boce može se pokrenuti:
- računalo – 25 minuta
- televizor – 20 minuta
- perilica – 10 minuta
Obitelj koja redovito reciklira staklo tijekom cijele godine, uštedjet će dovoljno energije za pokretanje:
- računala – 5 dana
- televizora – 4.5 dana
- perilice – 2.5 dana
Dio stakla uvijek možete i iznova koristiti za pohranu zimnice, domaćih sokova i sl.
Postoji li dobra alternativa staklu?
Jedna od najboljih alternativa recikliranom staklu je jednostavno ponovno korištenje stakla u njegovom trenutnom obliku. Ako možete isprati i ponovno napuniti spremnik, to će uštedjeti 100% energije potrebne za njegovo recikliranje. To već činimo u svakodnevnom životu s čašama za piće, vrčevima i zdjelama, ali svi bismo mogli učiniti više za ponovno korištenje boca i staklenki.
U konačnici, staklo je trenutačno među najboljim opcijama za održivo pakiranje – a to se posebno odnosi na reciklirano staklo, zbog čega bismo se svi trebali pobrinuti da recikliramo staklo u poslovnom i kućnom otpadu.
Što ide u spremnike za staklo?
U spremnik za staklo se odlažu:
- staklene boce
- čiste staklenke
- razbijene čaše.
U spremnik za staklo se ne odlažu:
- prozorska stakla
- armirano i vatrostalno staklo
- kristal
- porculan
- žarulje
- medicinsko i laboratorijsko staklo.